Formatowane instrukcje wejścia/wyjścia należą do najmocniejszych atutów FORTRANu w porównaniu z językami C i C++, gdzie wydrukowanie najprostszej tabelki wymaga niezłej gimnastyki umysłowej. Dyrektywa FORMAT służy w FORTRANie za wzorzec czytania danych lub ich wydruku. Format może być specyfikowany bezpośrednio dyrektywą FORMAT (tak jak w podanym tu przykładowym programie) lub explicite w instrukcjach READ, WRITE lub PRINT. Dyrektywa FORMAT jest zawsze etykietowana i ma postać:
etykieta FORMAT(wzorzec_formatu)
gdzie wzorzec_formatu ma postać:
n1P1,n2P2,
n1, n2, itd. są krotnościami wystąpienia pól lub grup pól wzorców P1, P2, itd. Na ogół stosuje się następujące pola:
W przypadku, gdy liczba nie mieści się w polu drukowane są w nim gwiazdki. Przy próbie wydruku wyniku ``nielegalnej'' operacji pojawia się zamiast liczby komunikat błędu: Inf (infinity, np. 1.0/0.0) lub NaN czasami oznaczane też jaki NaNQ (not a number, np. sqrt(-1.0))
Pola F i E można poprzedzać znakiem skalowania nP; dla F spowoduje on pomnożenie drukowanej liczby przez a dla E wydrukowanie mantysy z n cyframi przed kropką dziesiętną i obniżenie cechy o n.
Pojedyncze pola można grupować ujmując w nawiasy; taka grupa może być następnie poprzedzona specyfikacją krotności podobnie, jak pojedyncze pole. Przykłady można znaleźć w powyższym programie.